Základní informace o mail serveru EDU MuDK


Jak server vznikl?

Server vznikl za účelem zkvalitnění a zabezpečení emailových služeb pro školy ve Dvoře Králové nad Labem, jako první server začala používt základní škola ZŠ Schulzovy sady. Městský úřad ve Dvoře Králové n.L. podpořil vznik serveru, tím že zakoupil hardware, a zajistil internetovou konektivitu. Poštovní servery na školách byly provozovány v nevhodných podmínkách.

Seznam organizací využívajících mail server

<<--

Popis řešení, webmail

Poštovní server edu.mudk.cz je postaven na programech, které jsou volně dostupné a jejich užívání je v souladu s licencemi Apache License, IBM PUBLIC LICENSE, GPL v2 a v3, Berkeley Software Distribution "BSD" atd. Konfigurace serveru byla inspirována tímto popsaným řešením.

<<--

Popis řešení, Jabber/XMPP

Po zprovoznění emailových služeb byl zprovozněn Jabber server OpenFire a integrován s již použitým LDAP serverem. Tím se docílilo toho, že jak do emailu tak do jabberu je stejné heslo pro přihlášení.

<<--

Nastavení a dokumentace

Základní nastavení je velmi jednoduché. POP3, IMAP i SMTP server je edu.mudk.cz. Oba protokoly umožňují použít SSL šifrovaní. Lze použít Webmail viz odkazy níže (uživatelem je celý email jmeno.prijmeni@domena.cz). Dále lze použít adresářové služby LDAP. Pro nastavení jabberu je třeba vždy použít hlavní doménu serveru edu.mudk.cz. JID (jmeno.prijmeni@edu.mudk.cz) tudíž není stejný jako emailová adresa, byť je velmi podobný.

Ukázka nastavení poštovních klientů

Ukázka nastavení jabber klientů

Změna hesla

Webmail RoundCube bohužel neumí měnit heslo v použitém IMAP serveru, proto vznikl externí nástroj na změnu hesla. Změna hesla se projeví jak v emailových službách tak v IM - Instant Messaging (Jabber).

Seznam uživatelů serveru

Seznam jmen uživatelů serveru dle jednotlivých domén je dostupný na této adrese. Omezen přístup jen na povolené IP.

<<--

Odkazy

Interní
Externí
<<--

Vytvořil: Lukáš Malý, DiS Jabber status


Tento dokument je určen výhradně pro použití v rámci LukasMaly.NET :-)